Classes

Classes are held twice a day at 9 am and 1:30 pm – 7 days a week. Each class runs for 3 hrs 30 minutes and includes a visit to the local market and rickshaw ride back to cooking school. Each participant gets to eat their own delicious creations, so arrive hungry – there’s plenty to eat. You’ll cook 4 courses of traditional Nepali and Newari food. The cost for the class is US$30 per person, which includes everything. Each dish has a vegetarian or vegan option if you prefer, just let us know when you arrive at the class. We will do our best to cater for those with food intolerances, but give us a call to see what we can do.